: 2026
: PIN-ECONO-20+5-22k
On Request
1 855 344 2867
Technical information about this trailer
| Characteristics | Informations |
|---|---|
| Interior Width | 102 in |
| Interior Lenght | 25 ft (20+5) |
| Total Width | 102 in |
| Total Lenght | 32 ft |
| Curb weight | 6395 lbs |
| Axles | 2 x 10 000 lbs |
| GVWR* | 22 000 lbs |
| Hitch ball size | Pintle Ring |
| Connector | 7 way |
| Ground heigth | 37 in |
| Tire type | 16 in radial tires |
| Brakes type | Electric brakes | Frame | Painted Steel |
| GVWR definition | Net mass + load capacity |













