: 2026
: UTO72144-D
4 695 $
1 855 344 2867
Technical information about this trailer
| Characteristics | Informations |
|---|---|
| Interior Width | 71.5 in |
| Interior Lenght | 145 in |
| Total Width | 91.5 in |
| Total Lenght | 197 in |
| Sides height | 11.5 in |
| Axles | 2 x 3500 lbs |
| Curb weight | 776 lbs |
| GVWR* | 2850 lbs |
| Tire type | 14 in radial tires on galvanized rims |
| Brakes type | No brakes |
| Hitch ball size | 2 in |
| Connector | 4 way |
| Frame | Galvanized steel |
| GVWR definition | Net mass + load capacity |













