: 2026
: ut 72x10 7k lp
5 895 $
1 855 344 2867
Technical information about this trailer
| Characteristics | Informations |
|---|---|
| Interior Width | 71.5 in |
| Interior Lenght | 10 ft |
| Total Width | 94 in |
| Total Lenght | 171 in |
| Sides height | 14 in |
| Axles | 2 x 3500 lbs |
| Curb weight | 1400 lbs |
| GVWR* | 7000 lbs |
| Tire type | 15 in radial tires on galvanized rims |
| Brakes type | electric brakes |
| Hitch ball size | 2 5/16 in |
| Connector | 7 way |
| Frame | Galvanized steel |
| GVWR definition | Net mass + load capacity |
| Floor | 19 in from ground |













