: 2026
: DT82168-TA6-GN
20 595 $
1 855 344 2867
Technical information about this trailer
| Characteristics | Informations |
|---|---|
| Interior Width | 82 in |
| Interior Lenght | 169,5 in |
| Curb weight | 5300 lbs |
| Axles | 2 x 8000 lbs |
| GVWR* | 16 000 lbs |
| Hitch ball size | 2 5/16 in |
| Sides height* | 24 in* |
| Height of rear doors and front | 33 in |
| Connector | 7 way |
| Tire type | 17,5 in radial tires on galvanized rims |
| Brakes type | Electric brakes |
| Frame | Galvanized steel |
| Cylinder type | 24 000 lbs |
| GVWR definition | Net mass + load capacity |
Definitions :
* = indicative and may vary from one model to another
















