: 2026
: D82x16 14k ps KT
18 795 $
1 855 344 2867
Technical information about this trailer
| Characteristics | Informations |
|---|---|
| Interior Width | 82 in |
| Interior Lenght | 16 ft + 1 in |
| Curb weight | 4275 lbs |
| Axles | 2 x 7000 lbs |
| GVWR* | 14 000 lbs |
| Hitch ball size | 2 in 5/16 |
| Sides height | 24 in * |
| Height of the front of the doors | 32 in |
| Connector | 7 way |
| Tire type | 16 in radial tires on galvanized rims |
| Brakes type | Electric brakes |
| Frame | Galvanized steel |
| Cylinder type | 24 000 lbs (force) |
| GVWR definition | Net mass + load capacity |
Definitions :
* = indicative and may vary from one model to another
















