: 2026
: 5-X-10-SA-5-2dr-BLANC-SL-VN
5 895 $
1 855 344 2867
Technical information about this trailer
| Characteristics | Informations |
|---|---|
| Width | 5 ft |
| Total Width | 80 in |
| Lenght | 10 ft + 24 in V-NOSE |
| Total Lenght | 168 in |
| Ground height | 16 in |
| Ceiling height | 5 ft (5.4 and 6 ft available**) |
| Curb weight | 980 lbs |
| Axles | 1 x 3500 lbs (leaf springs suspension) |
| GVWR* | 2990 lbs |
| Rear door types | Double doors (ramp door available **) |
| Side door | Passenger side service door |
| Tire type | 15 in radial tires |
| Frame | Painted steel |
| Colour | White (other colours available **) |
| Hitch ball size | 2 in |
| Floor type | Plywood ¾ in |
| Wall type | Plywood 3/8 in with screws |
| Brakes type | N/A |
| Connector | 4 way |
| Ventilation | Lateral |
Definitions :
* = indicative and may vary from one model to another
** = options that influence the purchase price
Included with our enclosed painted steel trailers
Most popular colours

Black

Dark Grey

Light Grey

Red














