: 2026
: DGON82X16K PS
23 695 $
1 855 344 2867
Technical information about this trailer
| Characteristics | Informations |
|---|---|
| Interior Width | 82 in |
| Interior Lenght | 193 in |
| Curb weight | 5200 lbs |
| Axles | 2 x 8000 lbs |
| GVWR* | 16000 lbs |
| Hitch ball size | 2 5/16 in |
| Sides height* | 24 in* |
| Height of rear doors and front | 32 in |
| Connector | 7 way |
| Tire type | 17.5 in radial tires on galvanized rims |
| Brakes type | Electric brakes |
| Frame | Galvanized steel |
| Cylinder type | Force 24 000 lbs |
| GVWR definition | Net mass + load capacity |
Definitions :
* = indicative and may vary from one model to another















