: 2026
: dko 20+3-14k
13 795 $
1 855 344 2867
Technical information about this trailer
| Characteristics | Informations |
|---|---|
| Interior Width | 102 in |
| Interior Lenght | 23 ft (20+3) |
| Total Width | 102 in |
| Total Lenght | 338 in |
| Curb weight | 4000 lbs |
| Axles | 2 x 7000 lbs |
| GVWR* | 14 000 lbs |
| Hitch ball size | 2 in 5/16 |
| Connector | 7 way |
| Ground heigth | 35 in |
| Tire type | 16 in radial tires on galvanized rims |
| Brakes type | Electric brakes |
| Frame | Galvanized Steel |
| GVWR definition | Net mass + load capacity |













